<div id="seckit-noscript-tag"> Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Esimesest kokkupuutest pensionisüsteemiga

Aga mis on üldse pension? Pension on rahasumma, mida saad regulaarselt pärast seda, kui oled pensionile jäänud ehk lõpetanud töötamise. Pension on palgaasendus ehk pensioni eesmärk on tagada, et sul oleks raha ka vanemas eas, kui sa enam ei tööta.  

Kätlin Muru, sotsiaalministeeriumi pensionitarkuse juht

Ma nii mäletan seda aega noorena, mil ma ootasin kooli lõppu ja täiskasvanuks saamist, kus kogu maailma võimalused olid minu ees valla! Kas ma neid võimalusi ka kasutasin, on muidugi iseasi kuid on vähemalt üks teadmine, milleni mina oma elus oleks tahtnud jõuda palju-palju varem – see on teadmine, et minu tänane töötamine ja tehtud valikud ei mõjuta mitte ainult minu tänast sissetulekut vaid ka tulevikku. Just nii, täna makstud maksud mõjutavad meie tulevast saadavat sissetulekut ehk pensioni.

Eesti pensionisüsteem koosneb kolmest sambast

I sammas – riiklik pension: see on riigi poolt makstav pension, mida rahastatakse sotsiaalmaksuga.  

II sammas – kohustuslik kogumispension: siin suunatakse 2% sinu palgast ja 4% sotsiaalmaksust pensionifondi, mille valid ise. See raha investeeritakse, et see kasvaks ja koguneks sulle pensioniks, kui pensioniiga kätte jõuab. 

III sammas – vabatahtlik kogumispension: see on täiesti vabatahtlik ja sinna võid raha koguda, kui soovid ja saad. Lisaks annab kolmas sammas tulumaksusoodustuse, mis tähendab, et saad makstud tulumaksust osa tagasi. 

I sammas annab baassissetuleku, II sammas aitab koguda pensioniks lisaraha ja III sammas annab sulle võimaluse veelgi rohkem enda sissetulekutelt/tulevikuks säästa.  

Kui töötad ametlikult, maksab sinu tööandja sotsiaalmaksu, mis aitab kaasa nii I kui ka II samba pensioni kogumisele. See tähendab, et iga ametlikult töötatud aeg suurendab sinu tulevast pensioni. Riikliku pensioni saamiseks on vaja koguda tööstaaži ehk teisisõnu töötatud aega, ametlikult töötades lisandub sinu tööstaaž igal töötatud kuul, seega on sotsiaalmaksu maksmine oluline, et sul tulevikus üldse pensioniõigus tekiks.  

Kas sinu palgast lähevad maksed ka II sambasse, sõltub sinu vanusest. Kui sa said sellel aastal 18, siis sinu palgast veel kogumispensioni makseid kinni ei peeta, see kohustus tekib sul alles järgmisel aastal, sest kohustuslikuks liitumiskuupäevaks on 18-aastaseks saamise aastale järgneva aasta 1. jaanuar. 

Kui said 18-aastaseks aga eelmisel, 2023. aastal, siis sinu ametlikult teenitud palgalt kantakse osa ka sinu II samba pensionifondi. Pensionifondi saad endale valida ise, kuid kui sa ei ole ise endale enne esimese palga saamist pensionifondi valinud, see loositakse. Loosi teel määratakse pensionifond liitujale/inimesele, kes on alustanud töötamist, kuid ei ole esimese palgamakse saamise ajaks veel ise valikuavaldust esitanud. Seega II sambaga liitumiseks ei pea noor täna ise avaldust esitama, küll aga on igal noorel ise võimalus valida endale sobiv fond ning avalduses ka soovi korral suurem sissemakse suurus, mida palgast kinni peetakse. Automaatselt liidetakse noored 2% maksega, kuid juba sel aastal saab esitada avaldust, et 2025. aastast panustada enda palgast kas 4% või 6 %. Avaldust sissemakse suurendamiseks saab esitada kuni novembri lõpuni. 

Lisaks on sul võimalus liituda ka III sambaga, mis on vabatahtlik kogumispension, kuhu igaüks saab ise oma vahenditest raha koguda. Alusta III sambasse kogumist kohe tööelu aluses kasvõi igakuise väikese panusega, sest varakult alustades saad pikema aja jooksul koguda suurema summa. Isegi väikeste summade regulaarsel kõrvale panemisel noores eas võib olla suur mõju tulevikus. Noorena pensioni kogumisega alustamine aitab kujundada häid finantsharjumusi. See õpetab sind regulaarselt säästma ja mõtlema pikaajaliste finantseesmärkide peale. Mida varem ja mida suurema panusega alustad pensioni kogumisega, seda rohkem aega on su rahal kasvada tänu liitintressile. Liitintress tähendab, et teenid intressi mitte ainult oma sissemaksetelt, vaid ka eelmistelt intressidelt, mis võib aja jooksul oluliselt suurendada sinu kogutud summat. Veebist võib leida mitmeid liitintressi kalkulaatoreid, nii et mängi enda valikud ja võimalused läbi mõne kalkulaatoriga läbi ja usu minda sa üllatud kui suur efekt on pikaaegsel kogumisel. 

Tööle asudes veendu, et sinu tööandja registreerib sinu töötamise ametlikult ja maksab kõik vajalikud maksud, saad seda kontrollida maksu- ja tolliameti e-teeninduses „Minu töötamised“ alt. Ametlik töötamine tagab sotsiaalsete garantiide olemasolu ja aitab sul tulevikuks sissetulekut koguda.  

Pensioni kogumine võib tunduda kauge tulevikuprojektina, eriti noorte inimeste jaoks, kuid tegelikult on see lihtne ja suuresti automaatne tegevus, mis kõigile jõukohane. 

Õige aeg hakata mõtlema pensioni kogumisele on nii vara kui võimalik. Alusta kohe, kui sisened tööturule, olgu see siis osalise tööajaga töö kooli kõrvalt või esimene täiskohaga töökoht pärast kooli lõpetamist. Varajane alustamine tagab, et sul on rohkem aega raha koguda, liitintressi mõju ära kasutada ja oma tulevikku kindlustada. Täna tehtud targad ja ettenägelikud otsused tagavad sulle rahaliselt kindlustatud tuleviku. Pensioniks kogumine on parim pikaaegne maksuefektiivne investeering.

Loomise kuupäev: 23.07.2024