Nõukogu on 27-liikmeline ning koondab ministeeriumite, riigiasutuste, puuetega inimeste organisatsioonide, ülikoolide ja mittetulundusühingute esindajaid.
Nõukogu üks ülesandeid on juhtida ligipääsetavust ja universaalset disaini puudutavaid avalikke arutelusid, et suurendada ühiskonna teadlikkust ning juurutada kaasava elukeskkonna põhimõtteid arvestavat mõtte- ja tegutsemisviisi. Ligipääsetavuse nõukogu jälgib ja hindab ligipääsetavusega seotud seaduste ja standardite rakendamist, et olukord pidevalt paraneks.
2016. aastal jätkab nõukogu regionaalsete koosolekute läbiviimist, et kaardistada ligipääsetavuse olukord Eestis ja teha ettepanekuid olukorra parandamiseks.
Nõukogu lähtub seisukohast, et ligipääsetavusest võidavad kõik (sh väikelaste vanemad, lühiajalise tervisekahjustusega inimesed, eakad, reisikotiga liikuvad inimesed ja kõik teised erivajadustega inimesed), kuid kesksel kohal on puuetega inimeste kogemus ja seetõttu on puuetega inimeste organisatsioonid olulised koostööpartnerid arendusprotsessides ning sobivate lahenduste elluviimisel.
Nõukogu moodustati esimest korda 8. aprillil 2015.a sotsiaalkaitseministri käskkirjaga nr 77.
Universaalse disaini konkurss
2016. aastal toimus esimene Sotsiaalministeeriumi ja ligipääsetavuse nõukogu poolt ellu kutsutud universaalse disaini konkurss, millega otsiti kõigi jaoks töötavaid lahendusi. Konkursile oodati tudengite idee- või valmislahendusi, mis olid disainitud, rakendades universaalse disaini põhimõtteid eri valdkondades, sh näiteks toodete, teenuste, ehitiste ja digitaalkeskkonna disainis.
Konkursiga soovime innistada uuenduslike lahenduste loomist ja arendamist. Konkursi laiem eesmärk on suurendada nii tudengite, kellest saavad tööturul praktiseerijad, kui ka üldise avalikkuse teadlikkust universaalse disaini põhimõtetest ja nende rakendamisest saadavast kasust.
Konkursile esitati 7 tööd, mis puudutasid lahendusi nii liikumis-, nägemis- kui ka kuulmisvaegustest tulenevate takistuste leevendamiseks.
Ettekanded
13.05.2016
22.01.2016
29.10.2015
19.06.2016
Ligipääsetavuse seminar
Lisamaterjalid
Viimati uuendatud 23.03.2022