<div id="seckit-noscript-tag"> Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Sotsiaalkaitseminister: peresõbraliku tööandja programmi kandideerijate profiil peegeldab ühiskonna kitsaskohti

07.11.2023 | 15:20

Täna kuulutas sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo välja 20 tööandjat, kes valiti rekordilise 160 kandideerija seast osalema peresõbraliku tööandja arenguprogrammis. Tema sõnul viitab haridus- ja hoolekandeasutuste suur huvi ja teisalt vabaühenduste vähene esindatus nende valdkondade väljakutsetele tööandjana.

Üle mitme aasta alustab tänavu Sotsiaalministeeriumi peresõbraliku tööandja programmis uus lend organisatsioone, kes hakkavad mentorite käe all oma protsesse, organisatsioonikultuuri ja tegevusi pere- ja töötajasõbralikumaks lihvima. Tasuta põhjalikku arenguprogrammi kandideeris sel aastal rekordiliselt palju huvilisi nii era- kui ka avalikust sektorist, sealhulgas domineerisid eriti haridus- ja sotsiaalvaldkonna asutused.

“Pere- ja töötajasõbralik kultuur teeb tööandja ligitõmbavamaks ka sektorites, kuhu on keerulisem töötajaid saada. Tööjõu leidmine ja hoidmine pole väljakutse üksnes hariduses, päästealal, sotsiaalvaldkonnas või meditsiinis – lahendusi otsivad paljud ettevõtted ja asutused, kel majanduslikult ebakindlal ajal on ressursse vähem, ent tööjõuvajadus endiselt kriitiline. Siin tulevad üha rohkem mängu mitterahalised hüved, millele peresõbraliku tööandja programm aitab süsteemselt läheneda,” rääkis sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo. Tema sõnul on oluline silmas pidada, et peresõbralikkuse esmane eeldus on töötajasõbralikkus ja inimlik suhtumine kõige laiemas mõttes ning programm aitab edendada töötajakogemust sõltumata töötaja perevormist või eluetapist.

Riisalo sõnul on tähelepanuväärne vabaühenduste vähene kandideerimine, kes on ühiste väljakutsete lahendamisel ühiskonnas väga oluliseks partneriks. “Mõjukaid ja heade eestvedamisoskustega vabaühendusi meil on. Loodan, et nad positsioneerivad end järjest enam ka tööandjatena ning järgmistel aastatel näeme sellest sektorist ka rohkem programmiga liitujaid,” ütles sotsiaalkaitseminister.

Peresõbraliku tööandja programmi partner Ave Laas Targa Töö Ühingust toob välja, et hindamiskomisjon lähtus uute osaliste programmi valikul erineva taustaga organisatsioonide tasakaalust ja loodetavast mõjust. “Kandideeris tõepoolest palju erinevaid organisatsioone era- ja avalikust sektorist. On hea meel näha, et pere- ja töötajasõbralikkust ei peeta pelgalt kontoritöötajate teemaks – huvi tunnevad nii eesliinitöötajatega teenust pakkuvad organisatsioonid kui ka tootmisettevõtted,» märkis Laas. Tema sõnul püüti alustavast lennust kujundada võimalikult mitmekülgne grupp. «Eesmärk ei ole eeskujulike ettevõtete paraad, vaid sisukas arenguprogramm, mille abil organisatsioonid saavad oma töötajakogemuse uuele tasemele viia. Nii on uus grupp kombinatsioon üheltpoolt suurte kogemustega organisatsioonidest kui ka neist, kes erinevates valdkondades edasiaitamist vajavad. Arvestatud on ka sektorite ja organisatsiooni tüüpide mitmekülgsust, kandideerijate motivatsiooni ja programmi läbimise oletatavat mõju. Mitmed organisatsioonid saavad läbi oma võrgustiku, allasutuste või avaliku eestkõnelemise mõjutada palju suuremat hulka kui üksnes oma töötajad,» kommenteeris Laas. Arvestades osalema valitud organisatsioonide oma töötajaid, hõlmab programmi alustava lennu otsene mõju 9600  inimest üle Eesti.

Värsked liitunud läbivad sõltuvalt organisatsioonist 1,5-3 aastat kestva programmi, mille lõppedes väljastatakse tööandjale pronks-, hõbe- või kuldtaseme märgis.

Täna toimunud peresõbralike tööandjate inspiratsiooni- ja tunnustusüritusel sai kuldtaseme   lõppmärgise Sisekaitseakadeemia. «Pere- ja töötajasõbralike organisatsioonide mõju on laiem kui üksnes töötajad või organisatsioon ise. Nii ka Sisekaitseakadeemia puhul, kelle õppejõud annavad noortele haridust valdkondades, mis mõjutavad meie julgeolekut ja turvalisust,» sõnas Riisalo.  «Aidates töötajal pere- ja tööelu ühildada, võimaldades paindlikkust ja töötajat toetades loovad sellised tööandjad väärtust kogu ühiskonnale. Nad aitavad vähendada ühiskonnas ka vaimse tervise kulusid ja tagada tegusaid inimesi, mis on laiemalt ka meie riigi edu alus,» jätkas ta.

Peresõbraliku tööandja arenguprogrammiga liitusid ja algmärgise pälvisid Eesti Töötukassa, Tallinna Haridusamet, Saue Riigigümnaasium, Eesti Raudtee, Reitan Convenience Estonia, Coop Pank,  Finnair Business Services, Ellex Raidla Advokaadibüroo, Vastseliina Hooldekodu, Bioforce, Balti Spoon, Telia Eesti, gotoAndPlay, Stebby, Ericsson Eesti, Tallink Grupp, Tallinna Vesi, Riigikantselei, Smartecon ja Nefab Packaging.

Varasemalt programmi lõpetanud läbivad märgise säilitamiseks regulaarselt järelhindamisi ja kokku on kehtiv peresõbraliku tööandja lõppmärgis Eestis ligikaudu sajal tööandjal.

Peresõbraliku tööandja märgise programmi veab eest Sotsiaalministeerium ja rahastab Euroopa Sotsiaalfond. Järgmine kandideerimisvoor programmi avaneb 2024. aastal.

Hendrik Jaanre